اخبار و اطلاعیه اردوی جهادی

احداث مخزن آب روستا جق کوچک در سفر سبز ۱۷

یکی از بخش‌های مورد توجه اردوهای جهادی فعالیت‌های سازندگی و پروژه‌های عمرانی تعریف شده در آن می‌باشد. با توجه به اطلاعات بدست آمده از سه مرحله سفر شناسایی صورت گرفته به دهستان گیفان یک پروژه عمرانی عام المنفعه و دو پروژه برای محرومان تعریف شده‌است، که اطلاعات مربوط به پروژه مخزن آب روستای قلعه جق کوچک در ادامه می‌آید.

نمایی فعالیت‌های عمرانی سفر سبز ۱

مخزن آب روستای قلعه جق کوچک

روستای قلعه جق کوچک به فاصله ۶۰ کیلومتری از شهرستان بجنورد و ۳۰ کیلومتری مرز ایران و ترکمنستان واقع شده‌است. این روستا پس از تخریب در زلزله سال ۱۳۷۵ به محل جدید خود منتقل شده است. بر اساس آخرین سر شماری جمعیت روستا ۹۲ خانوار می‌باشد.

همچنین براساس آمار قرارگاه پیشرفت و آبادانی روستای مذکور دارای پایین ترین سرانه درآمدی از بخش کشاورزی و دامداری در سطح دهستان می‌باشد.

درآمد سرانه دهستان گیفان

در حال حاضر قلعه جق کوچک دارای مخزن آبی به ظرفیت ۲۵ متر مکعب می‌باشد. طبق آمار منتشر شده میانگین مصرف آب هر ایرانی روزانه ۲۰۰ لیتر می‌باشد درنتیجه قلعه جق با جمعیت ۴۰۷ نفری بصورت میانگین نیازمند روزانه ۸۰ متر مکعب جهت مصارف خانگی است. توجه شود که روزهای گرم سال مصرف آب خانگی بمراتب رقمی بالاتر از میانگین می‌باشد. بنابراین مخزن فعلی روستا پاسخگوی نیازهای ساکنین آن نیست.

 

نمودار مصرف سرانه آب - برگرفته از اقتصاد آنلاین

از طرفی با توجه به قرار گیری روستا در دامنه کوه جهت تنظیم فشار آب بایستی مخزن آب جدیدی در ارتفاع بالاتری احداث گردد. متاسفانه علیرغم اینکه طرح هادی قلعه جق کوچک به تصویب رسیده اما هنوز عملیاتی نشده‌است. بموجب این مساله ساکنین در سال‌های اخیر خانه‌های در ارتفاع بالاتری نسبت به مخزن احداث کرده‌اند مخزن قدرت انتقال آب به واحدهای جدید را ندارد.

 

نمای روستا قلعه جق از محل مخزن فعلی

با توجه به مسایل و مشکلاتی که گذشت با نظارت فنی اداره منابع طبیعی شهرستان بجنورد و همکاری دهیاری قلعه جق کوچک و قرارگاه پیشرفت و آبادنی دهستان گیفان مخزن آب جدیدی با ظرفیت ۱۰۰ متر مکعب و ابعاد تقریبی ۸.۵ در ۸.۵ در ۳.۵ بصورت تمام بتن و ضخامت ۰.۳۵ متری در ارتفاع ۶ متری نسبت به بالاترین واحد مسکونی روستا تعریف شده است. بودجه پیش بینی شده برای احداث مخزن آب ۱۰۰ متر مکعبی ۶۵۰ میلیون ریال می‌باشد که گروه جهادی فردای سبز شریف در این پروژه متعهد به تامین ۳۰۰ میلیون ریال اعتبار و اجرای مخزن تا مرحله سقف شده است.

 

مخزن ۲۵متر مکعبی قلعه جق کوچک

برای مشارکت در تامین مالی پروژه مخزن آب قلعه جق کوچک اینجا کلیک کنید.

 

One thought on “احداث مخزن آب روستا جق کوچک در سفر سبز ۱۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *